۰

«ثریا» در ماه رمضان هم پخش نمی‌شود/ برنامه‌ای که در طول ۶ ماه فقط ۴ بار پخش شده است!

برنامه تلویزیونی «ثریا» در حالی ماه رمضان به روی آنتن نمی‌رود که در طول حدود ۶ ماه اخیر فقط ۴ بار پخش شده است.
«ثریا» در ماه رمضان هم پخش نمی‌شود/ برنامه‌ای که در طول ۶ ماه فقط ۴ بار پخش شده است!
به گزارش سرویس فرهنگي تفتان ما،برنامه «ثریا» با توجه رویکرد انتقادی که داشته است، در سه سال اخیر همواره با برخی فشارها مواجه بوده است. بویژه در یک سال اخیر این برنامه با توقف های مکرر مواجه شد و بسیاری از برنامه های آن برغم اعلام قبلی امکان پخش نیافت. در دی ماه سال گذشته این برنامه بعد از چند برنامه انتقادی دچار تعطیلی دو ماه و نیمه شد و پس از حمایت های مردمی و دانشجویی اسفند ماه سال 95 با اعمال محدودیتهایی دوباره به آنتن برگشت. این برنامه که تا کنون چند بار مورد لطف رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است در برنامه سه ستاره امسال نیز در بخش برنامه تخصصی به انتخاب مردم در بین سه برنامه برتر سال گذشته قرار گرفت و تندیس مردمی را دریافت کرد؛ که این امر نشان دهنده استقبال ویژه مردم از برنامه روشنگرانه ثریاست. اما این حمایت های مردمی ظاهرا هنوز نتوانسته برفشارهای وارده بر این برنامه غلبه کند و این روزها مدتی است ثریا به روی آنتن نمی رود. برای اطلاع از علت این موضوع گفت و گویی با محسن مقصوی تهیه کننده و مجری برنامه ثریا داشته‌ایم:
**برنامه ثریا مدتی است که دوباره به روی آنتن نمی‌رود، علت خاصی دارد؟ آیا قرارداد ثریا تمام شده است یا برنامه تعطیل شده است؟
-خیر، قرار داد ثریا هنوز تمام نشده، اما کنداکتور شبکه و برنامه ریزی مدیران به نحوی بوده که ثریا امکان پخش در این ایام نداشته است. ما هم منتظریم تا انشالله ثریا در آینده در کنداکتور قرار بگیرد. ایام انتخابات هم در این مساله موثر بوده است.
**قبل از ایام تبلیغات انتخابات ثریا چند هفته در کنداکتور بود و اطلاع رسانی هم شده بود اما برنامه پخش نشد، چرا؟
-بله، چندین برنامه قبل از شروع ایام تبلیغات ثریا در کنداکتور پخش بود مهمانها هم دعوت شدند اما قبل از پخش، برنامه بنابر مصلحت هایی لغو شد. به هر حال این تصمیمات در حیطه اختیار مدیران سیما و شبکه است و حتما مصلحت هایی تشخیص داده اند.
**بعد از انتخابات چرا ثریا پخش نشد؟
نمی دانم. ما آماده بودیم، برنامه در کنداکتور قرار نگرفت. ما حتی در ایام تبلیغات انتخابات هم آماده بودیم با حضور نگاه های مختلف به مسائل اصلی کشور بپردازیم که میسر نشد. چهار سال قبل هم ثریا در ایام انتخابات 92 چندین برنامه در ایام منتهی به انتخابات داشت. به هر حال سیاستهای سازمان در این زمنیه متفاوت بود. 
**این هفته برنامه دارید؟
-خیر، ثریا در ماه رمضان هم پخش نمی شود. البته ما در برخی از سالهای گذشته ماه رمضان ویژه برنامه های خوبی در ثریا داشتیم، اما در دو ماه رمضان اخیر طراحی مدیران شبکه به گونه ای بود که برنامه مناسبتی در این ماه پخش شود و ثریا امکان پخش نداشت.
**با توجه به آرشیو سایت برنامه ثریا در شش ماه اخیر ثریا فقط 4 برنامه به روی آنتن رفته است. این حالت تعطیلی های مکرر به رشد و جایگاه برناه ثریا ضربه نمی‌زند؟
-به هر حال شرایطی که در سالهای اخیر رخ داده، تیم ثریا را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. در سه سال اخیر ثریا همواره تاوان نقدهای خود را داده است. همانطور که شما اشاره کردید از اوایل دی ماه 95 که برخی مسائل و واکنشها اتفاق افتاد و ثریا موقتا تعطیل شد تا کنون و با توجه به تعطیلی ماه مبارک رمضان، ثریا در طول این شش ماه اخیر فقط 4 برنامه به روی آنتن رفته است. (دو برنامه در اسفند 95 و دو برنامه در فروردین 96) بقیه هفته ها در این شش ماه ثریا به دلایل مختلف تعطیل بوده و امکان پخش نداشته است. من هم سوالم این است آیا یک برنامه ای که در طول شش ماه فقط چهار برنامه به روی آنتن می رود، می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند؟ می تواند به حل مسائل کشور و مردم کمک کند؟ با این همه تعطیلی آیا می توان تیم برنامه را حفظ کرد؟ کسی نمی پرسد این بچه های جوان ثریا چگونه باید کار کنند چگونه باید زندگی کنند؟ این شیوه برنامه ریزی قطعا به انحلال کامل تیم ثریا منجر خواهد شد. می دانم که خیلی ها همین را می خواهند.
روشنگری های ثریا خار چشم باندهای قدرت و ثروت است. غربگراها و محافظه کارانی که در مسیر پیشرفت ایران سنگ اندازی می کنند و ثریا نسبت به اقداماتشان روشنگری کرده است از ثریا عصبانی هستند و آنها آرزوی تعطیلی و انحلال ثریا را داشتند. امیدوارم تا قبل از اینکه دیر بشود اقدامی صورت بگیرد. مردم دائما از ما می پرسند چرامستندهای ثریا پخش نمی شود؟ در یک سال اخیر فقط دو مستند بلند از ثریا امکان پخش یافته است در حالی که یک سال قبلش بیش از بیست مستند بلند از ثریا پخش شده بود که همگی با استقبال مردم مواجه شده بود و بارها به درخواست مردم بازپخش می شدند.
گلایه های ما بسیار است، اما شاید بیانش به مصلحت نباشد ما به این شرایط واقفیم و بیشتر از اینکه برای ثریا نگران باشیم نگران این فضای نقدناپذیری و عدم تحمل منتقدین هستیم. این فضا قطعا به ضرر دولتها است. هر دولتی اگر می خواهد پیشرفت کند باید از منتقدان حمایت کند. این از شعارهای دولت یازدهم و دوزادهم هم بوده است، اما ما منتظریم در عمل هم تحقق این شعارها را ببینیم. جالب است که علی رغم همه مساعدت های تلویزیون با دولت محترم، هنوز هم مسوولان دولتی راضی نیستند و بیشترین اهانت ها به صدا و سیما در همین ایام انتخابات از سوی برخی می شود و هیچ کس هم از صدا و سیما پاسخ نمی دهد و از حیثیت رسانه ملی در مقابل این تخریب ها دفاع نمی کند! دولتها نباید تخصیص بودجه صدا و سیما را گروگان بگیرند، این مشکلات ساختاری هم باید حل شود.
**مردم در نظرسنجی بزرگ برنامه سه ستاره امسال، ثریا را به عنوان یکی از سه برنامه برتر در بخش برنامه های تخصصی انتخاب کردند و ثریا تندیس مردمی گرفت، این انتخاب مردم تاثیری در وضعیت پخش برنامه ثریا نداشت؟
-مردم به ثریا لطف داشتند. با اینکه ثریا سال گذشته کمتر روی آنتن بود و با اینکه با برنامه های بسیار خوبی رقابت می کرد و برخی از این برنامه ها به صورت روزانه پخش می شوند اما لطف مردم شامل حال ثریا شد و این خیلی به تیم ثریا روحیه داد و البته تکلیف ما را سنگین تر کرد. امیدوارم پیام این انتخاب مردم در برنامه ریزی ها بیشتر لحاظ شود و انشالله همین گونه خواهد شد. استمرار برنامه ای کارشناسی و صریح مثل ثریا در این پنج سال با حمایت مدیران رسانه ملی محقق شده است و انشالله این حمایت ها استمرار یابد.
**آینده ثریا چه می شود؟ آیا دوباره به آنتن بر می گردد؟ محدودیتهایی موضوعی که بر ثریا اعمال شده برداشته می شود؟ تکلیف مستندهای بلند ثریا چه می شود؟
-انشالله ثریا بعد از ماه مبارک رمضان به آنتن بر می گردد. البته وضعیت برای ما مبهم است و منتظر جلسه با مدیران محترم هستیم. امیدوارم که آن محدودیتهای موضوعی برداشته شود و همه ظرفیت تیم ثریا بتواند در خدمت مردم و رسانه ملی باشد و ثریا بتواند در همه حوزه ها دیدبان پیشرفت ایران باشد. برای پخش مستندها هم بیش از هشت ماه است که برخی از مستندهای ثریا به سازمان ارسال شده اما هنوز امکان پخش نیافته است. امیدوارم این مشکل هم با مساعدت مدیران محترم رسانه ملی به زودی حل شود. همه ما وظیفه داریم به دولت منتخب مردم کمک کنیم تا بتواند مشکلات کشور را حل کند. در رسانه ملی هم نقاط قوت دولت را باید بیان کرد و هم کاستی ها را نقد کرد هر دوی اینها کمک به دولت است. انشالله با اتمام ایام انتخابات مدیران رسانه ملی هم فرصت بیشتری دارند که به سایر برنامه و موضوعات بپردازند و مسائل ثریا هم حل شود. امیدوارم در ماه مبارک رمضان مردم برای برنامه خودشان دعا کنند تا انشالله ثریا با قوت بیشتر در خدمت مردم و رسانه ملی باشد.
انتهای پیام/
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۱
کد مطلب: 439151
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *