۰
گزارش تفتان ما از طعم تلخ گرانی در آستانه شب عید؛

سبدهای خرید نوروزی شهروندان سيستاني و بلوچستاني پر از خالي است!/ گرانی بازار شب عید، شادی مردم را تلخ كرد

مردم سيستان و بلوچستان در واپسین روزهای سال در محاصره بی سابقه افزایش قیمت ها قرار دارند و قیمت برخی اجناس تنها در قیاس با ماههای اخير تا دو برابر افزایش داشته كه اين گراني بازار، شادی‌ وصف‌ناپذیر مردم را به تلخی تبديل كرده است.
سبدهای خرید نوروزی شهروندان سيستاني و بلوچستاني پر از خالي است!/ گرانی بازار شب عید، شادی مردم را تلخ كرد
به گزارش تفتان ما؛ با توجه به اينكه در روزهاي پاياني سال قرار داريم و اسفند هم دارد کم کم به نیمه می‌رسد اما خانواده ها مانند هرسال دغدغه خريد مايحتاج شب عيد را دارند و در تب‌وتاب خرید به سر می‌برند ولي گرانی‌ بازار، شادی‌ وصف‌ناپذیر آن ها را به تلخی تبديل کرده است.

در واقع وجود رکود اقتصادی كشور و گرانی و کاهش قدرت خرید مردم شرایط سختي را برای آنان رقم زده و در این بين آن‌چه به گوش مسئولان نمی‌رسد فریاد است  و در بازار نيز چندان خبری از خرید نیست و مردم بیشتر از قیمت اجناس می‌پرسند و کالایی نمی‌خرند و در حقيقت بازار برای افرادي که پول خرید کالا را دارند بسيار جذاب است ولي برای مردمی که جیبشان خالی است، جذابیت معنایی ندارد!

علي اي حال این قصه پر غصه خریدهای نوروزی هر سال تکرار می‌شود و هیچکس از چرایی‌اش خبر ندارد، حتی مغازه‌داران، حتی بازاری‌ها، حتی مسئولان!

مدت‌هاست که خرید و فروش‌ها به حداقل رسیده، پول در دست مردم کم است، بانک‌ها وام نمی‌دهند و خرید و فروش های چکی و مدت‌دار، متوقف شده‌اند. آمار چک‌های برگشتی بسیار بالا است و شاید به صراحت بتوان گفت هم اعتماد و هم اخلاق کمرنگ شده است؛ این را خود بازاریان می‌گویند.
 

 
با پرسیدن سوال از چند شهروند خاشی و مغازه داران، بیان شد که در روزهای پایانی سال بازار پوشاک،خشکبار و میوه و تره بار از اهمیت بسزایی برخوردار است، اما آنچه که موجب ایجاد نگرانی و تلخ شدن زندگی مردم در آستانه سال نو شده است، افزایش بی رویه قیمت ها در سایه عدم نظارت مسئولین است.

مسئولين هرگز به فكر مردم نيستند
يكي از شهروندان خاشي در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما، گفت: متاسفانه مسئولين هرگز به فكر مردم نيستند و آيا آن ها از اين وضع اسفناك خبر ندارند؟؟

محمودي با بيان اينكه مسئولان تنها شعار دادن را ياد دارند، افزود: وضع و حال بد ما براي مسئولين هيچ فرقي ندارد و هر روز بر قيمت اجناس افزوده مي شود.

افزایش قیمت ها در بازار بسيار زياد است
يكي ديگر از شهروندان نيز در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با انتقاد از وضعيت گراني بازار، اظهار كرد: درصد تورم و افزایش قیمت ها در بازار بسيار زياد است و لذا بايد مسئولين با نظارت و دقيت  بيشتري به فكر اقشار كم در آمد جامعه باشند.
 

 
سالارزهي با بيان اينكه آيا مسئولين از آشفته بازار و گراني اجناس خبر ندارند، گفت: بهتر نیست در این روزها مسئولان دولتي به فکر اقشار متوسط جامعه باشد تا آنها هم بتوانند اندکی طعم نو شدن سال را بچشند.

در بازار شب عید، قیمت‌ها با جیب مردم همخوانی ندارد
يكي از شهروندان ديگر خاشي با نگاه به اجناس مغازه به خبرنگار تفتان ما گفت: قیمت‌ها در بازار ثبات ندارد و یک کالا مشابه در چندين مغازه با نرخ هاي متفاوت ارائه می‌شود و مراعات حال مردم را نمي كنند.

عبدالقيوم سهرابزهي تصريح كرد: در بازار شب عید، قیمت‌ها با جیب مردم همخوانی ندارد و امسال اين بازار با کاهش قدرت خرید شاهد کمرنگ شدن این هیاهوی سنتی هر ساله هستیم.

وی با انتقاد شديد از نبود برچسب قيمت بر روي اجناس، گفت: هیچ كنترل و نظارتي بر قیمت‌ها وجود ندارد، مغازه داران برچسبی بر روی محصولات خود نصب نكرده تا مشتری از قیمت اصلی و پایه فروش کالا آگاه شود.

در اين بين قيمت مرغ در شهرستان خا سرسام آور است و هر روز افزايش پيدا مي كند.
رئيس ستاد تنظيم بازار و فرماندار شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار كرد: مقابله با معضل گرانی و تلاش برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در ایام مختلف سال و نوروز با جدیت در دستور کار مسئولان قرار دارد.
 

 
محمداکبر چاکرزهی با بيان اينكه تولیدات خاش باید در جهت تامین نیازهای مردم باشد و تفاوت های قیمت برچیده شود، تصريح كرد: مسئولان باید ضمن حمایت از تولیدکنندگان و مقابله با متخلفان به نیازهای مصرف کنندگان توجه کنند.

وي گفت: آجیل نسبت به سال گذشته همان روال ثابت را دارد و امسال نیز افزایش قیمت به آن شکل وجود نداشته است.

وي خاطرنشان كرد: مدیریت درست عرضه مرغ باید در دستور کار اصناف و جهادکشاورزی و دامپزشکی و اتحادیه مرغداران و سایر دستگاهها باشد.

چاكرزهي با تاكيد بر برخورد قاطع با مخلان بازار، ادامه داد: بايد به گونه اي برنامه ريزي شود که نیازهای شهرستان از همین منطقه تامین شود ولی طوری عمل شود که تولیدکنندگان انبوه مرغ و حتی میوه بتوانند با قیمتی مناسب تولیدات خود را عرضه کنند.

آماده باش گشت هاي نظارتي در سطح بازار خاش
رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار كرد: تلاش جهت رفع نگرانی های مردم و کمک به تامین کالاهای اساسی و ارائه خدمات شایسته به مردم از وظایف مهم مسئولان بوده که در دولت سازوکارهای قانونی آن در جهت رفع مشکلات مردم وجود دارد.

مهدي اسماعيلي افزود: اجرای طرح نظارتی ویژه ایام پایانی سال از 10 اسفند ماه جاری تا 15 فروردین ماه سال 96 در سطح سيستان و بلوچستان در حال برگزاری بوده که هدف از اجرای این طرح کنترل بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها است.
 

 
وي تصريح كرد: اداره صنعت و معدن خاش در ایام پایانی سال با توجه به افزایش خرید عموم مردم برای کالاهای پرمصرف ایام عید از جمله مواد پروتئینی، آجیل، شیرینی و پوشاک اقدام به اجرای طرح نظارتی ویژه ایام پایانی سال کرده است.

اسماعیلی با بيان اينكه نوسانات در نرخ ارز در به وجود آمدن مشکلات تاثیرگذار بوده است،  ادامه داد: گرانی و قیمت بالای مرغ از دغدغه های این روزهای مردم شهرستان بوده که امیدواریم با حمایتهاي مسئولان مركز بتوانیم با شرایط را روزهای قبل برگردانیم و قیمت ها کاهش یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه در خاش 35 واحد مرغداری وجود دارد و تولیدات خاش باید در منطقه به سود مردم باشد لذا با پیگیری های صورت گرفته و بر حسب آخرین قیمت اخذ شده قیمت مرغ در خاش 6 هزار و 400 تومان در درب مرغداری بوده که این رقم در مقایسه با قیمت کشوری تفاوت داریم و از میانگین قیمت بیرجند و کشور فاصله داریم.

اسماعیلی خاطرنشان كرد: تلاش بر این است برای حمایت از مصرف کنندگان قیمت ها به همان نسبت که در زاهدان و بیرجند به فروش می رسد در خاش به صورت خرده فروشی و یا کلی عرضه کنند ولی هدف عمده دولت حمایت از تولیدکنندگان بوده که متضرر نشوند.

وي افزود: شهروندان خاشي در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جمله گران‌فروشی، کم‌فروشی و سایر تخلف‌ها می‌توانند از طریق سامانه 124 به سازمان صنعت، معدن و تجارت اطلاع‌رسانی کرده تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

اسماعیلی با بیان اینکه قیمت عرضه مرغ زنده در خاش هفت هزار و 500 کمتر و بیشتر در هر کیلو است، تصریح کرد: افزايش قیمت مرغ درد بزرگ مردم است که باید برای مقابله با این معضل با متخلفان برخورد کنیم زیرا شایسته نیست مرغ تولیدی خاش گرانتر از جاهای دیگر و بالاتر از نرم کشوری در بازار این شهرستان به فروش برسد.
 

 
وي خاطرنشان كرد: گشتهای نظارتی و مشترک برای نظارت بر بازار با مشارکت تعزیرات، اتاق اصناف و صنعت معدن و تجارت تشکیل می‌شود.

اسماعیلی یادآور شد: از ابتدای امسال تا حوالی بهمن ماه یک چهارم از واحدهای صنفی خاش در مبحث گرانی ها به تعزیرات معرفی شده اند.

مردم مرغ را گران نخرند
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش نيز به خبرنگار تفتان ما گفت: کشتارگاه صنعتی طیور در این شهرستان فعال بوده و مرغ منجمد با قیمت هشت هزار و 800 تومان عرضه می شود.

امان الله طوقی افزود: 60 تن برنج ویژه نوروز و ایام پایانی سال در سه نوع و از نیمه اسفند ماه آمادگی داریم این کالا را در بازار عرضه کنیم.

وي خاطرنشان كرد: در بهمن ماه 141 هزار جوجه ریزی در مرغداری های خاش انجام شده و برای ایام پایانی سال مرغ زنده در خاش تامین می شود.

طوقي گفت: مرغ تولیدی خاش با نظارت دامپزشکی و پس از اشباع نیاز شهرستان به شهرهای دیگر باید برود.
 

 
وي اظهار كرد: در حال حاضر میوه‌ شب عید در شهرستان خاش توزیع نشده است اما آمادگی داریم هر زمان توزیع میوه آغاز شد در کنار مجموعه تعاون روستاییبرای نظارت بر قیمت‌ها و نحوه توزیع حضور داشته باشیم.

انتهای پیام/
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 452019
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *