۰
بخشدار مرکزی خاش:

توسعه روستایی یکی از راه‌های اشتغال‌زایی در شهرستان خاش است/ افتتاح نخستين كارگاه قالي بافي در بزرگترين روستاي اين شهرستان

بخشدار مركزي خاش گفت: توسعه روستایی یکی از راه‌های اشتغال‌زایی در شهرستان خاش است و بي ترديد اشتغال جوانان روستایی مهمترین راهکار ممانعت از مهاجرت به شهرهاست.
توسعه روستایی یکی از راه‌های اشتغال‌زایی در شهرستان خاش است/ افتتاح نخستين كارگاه قالي بافي در بزرگترين روستاي اين شهرستان
مجتبی شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: دولت، در جهت رونق اقتصادی و تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در ایجاد و توسعه طرح‌های اشتغالزا و سودآفرین، طبق مصوبه هیئت وزیران در قالب آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری  تسهیلات حمایتی ارائه كرده است.

وي با بيان اينكه اين طرح فرصت مناسبي جهت بهره مندی روستاییان و عشایر شهرستان در اشتغال  است، تصريح كرد: اين طرح با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و با بهره گيري از منابع صندوق توسعه ملی، پرداخت تسهیلات اشتغال‌زا به متقاضیان، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، بخش خصوصی و تعاونی انجام می‌شود.

شجاعي افزود: این تسهیلات از محل تلفیق منابع صندوق توسعه ملی با مؤسسات عامل شامل بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید اعطا می‌شود.

وي ادامه داد: در این طرح به فعالیت های اقتصادی غیر دولتی با رسته های اشتغال زا عمدتا در حوزه کشاورزی اعم از ایجادی، تکمیلی و توسعه زراعت، دام و طیور، باغداری، شیلات، گلخانه، گیاهان دارویی، خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و حتی حوزه های فن اوری و گردشگری و بوم گردی وغيره به افراد حقیقی و حقوقی اختصاص پيدا مي كند که فرصت مغتنمي برای جوانان روستایی است.

بخشدار مركزي خاش يادآور شد: متقاضیان پس از ثبت نام در سایتwww.kara.mcls.gov.ir  با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های تابعه با ارائه فرم درخواست کتبی و تکمیل مدارک می توانند پیگیر تسهیلات درخواستی خود باشند.

وي تصريح كرد: در این سامانه دو عنوان اعتبار «تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری» و «تسهیلات اشتغال فراگیر» درج‌ شده است كه متقاضیان بايد با مطالعه دقيق دستورالعمل و آئین‌نامه اعتبارات مذکور و اطلاعات درج‌شده در سامانه، نسبت به ثبت‌نام در سامانه مذکور با هماهنگی دستگاه مربوطه از جمله ادارات صنعت و معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی ، میراث فرهنگی و غيره اقدام كنند تا مراحل بعدی از طریق دستگاههای فوق انجام شود.

شجاعی گفت: بخش مرکزی خاش با ۱۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و 75 هزار نفر جمعیت و ۱۲۴ کیلومتر مرز است که عمده جمعیت آن نیز روستایی و بیش از ۲۰ هزار نفر نیز عشایری هستند و طی سالهای پس از انقلاب شاهد جهش تحصیلی جوانان روستازاده منطقه  نیز بوده ایم.

وي با بيان اينكه در کنار اقدامات جاری در ایجاد طرح ها توسط افراد حقیقی و یا تعاونی ها، در این طرح فرصت خوبی برای جوانان تحصیلکرده روستایی است، ادامه داد: اين طرح جهت ایجاد موقعیت اقتصادی بوم‌گردی و نيز ict است كه خلاء آن در شهرستان احساس مي شود.

بخشدار مرکزی خاش گفت: دستگاه های اجرايي بايد پدرانه و مسئوليت پذیر در جهت استفاده فرزندانشان در جامعه از گشایش های شغلی از طریق تسهیلات فوق بر مبنای نیاز جامعه گام بردارند و با برگزاری جلسات مکرر با مردم و جوانان، ترس جامعه جوان را از خوداشتغالی و دگر اشتغالی با مشارکت دولت کاهش دهند.

وي با بيان اينكه بخش مرکزی خاش در استقبال از تسهیلات و اجرای طرحهای متنوع از جایگاه ممتازی برخوردار است، ادامه داد:  کارگاه تولید قالی و قالیچه و تابلو فرش در روستای 5 هزار  نفری اسماعیل آباد جهت ایجاد اشتغال بانوان روستایی و توانمند سازی خانواده های روستا در سه فاز آموزش، تولید و صادرات راه اندازی شد.

شجاعي تصريح كرد: ارائه آموزش های فنی و مهارتی و توانمندسازی  جوانان، بانوان و متقاضیان اشتغال، زمینه خودکفایی آنان را فراهم می آورد.

وي ادامه داد: در این راستا کارگروه مهارت به زودی دربخش مرکزی خاش تشکیل تا به منظور تسهیل آموزش ها، انتقال مفاهیم طرحهای توسعه اشتغال و پیگیری مشارکت سرمایه گذاران در مشاغل اقداماتی را انجام دهد.

بخشدار مركزي خاش با بيان اينكه یکی از رموز موفقیت در عملیاتی سازی اقتصاد مقاومتی، تقویت مشاغل خانگی است، اذعان كرد: از طریق تشکل‌های تعاونی های روستایی می‌توان کسب و کارهایی را در قالب الگوی تیمی و گروهی ایجاد کرد و به صورت حرفه‌ای مشغول فعالیت شد.

وي با بيان اينكه برای فروش محصول هم مي شود بازار مجازی آنلاین برای عرضه محصولات و خدمات ایجاد کرد، اظهار كرد: ایجاد نمایشگاه‌ دائمی محصولات روستایی به ویژه مواد غذایی ارگانیک و صنایع دستی و محصولات فراوری شده نيز بسيار مهم است.

انتهای پیام/
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
کد مطلب: 451863
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *